Chia Tohumu Nedir? Nasıl Kullanılmalı?

Chia Tohumu Nedir? Nasıl Kullanılmalı?

 

Chia Tohumu..Son zamanlarda adını sık sık duyduğumuz , bir anda hayatımıza zayıflama ve içerdiği besinlerle giren bu tohumu bir inceleyelim. 

.

Chia Tohumu, Güney Amerika' da yetişen bir tür    adaçayı olarak bilinen Salvia hispanica,  tüm dünyada Chia (Çiya) bitkisi olarak biliniyor. 

 

Chia tohumunun faydaları nelerdir?

Chia tohumu ciddi bir omega-3 kaynağıdır. En çok bilinen omega-3 kaynağı olan somon ve keten tohumundan bile daha fazla omega-3 içerir. Düzenli olarak tüketildiğinde metabolizmaya önemli faydalar sağlayan bu tohum , beyin ve kalp sağlığı içinde çok önemlidir. 

Chia tohumu her 28 gramında 5 gram Omega-3 içermektedir.

28 gramında günlük protein ihtiyacının %10’unu karşılayacak kadar, 4,4 gram protein vardır.

İçerdiği triptofan adlı aminoasit, tokluk hissi sağlar, uykuyu düzenler ve psikolojik olarak da daha iyi hissetmenizi sağlar.

Chia tohumu aynı zamanda iyi kolesterolü arttırırken LDL ve trigliseriti düşürür.

İçerdiği yüksek lif oranı sayesinde sindirim sisteminin de dostu olan Chia tohumları, kabızlık gibi sorunları da önlemede etkili.

28 gram Chia tohumu, günlük kalsiyum ihtiyacının %18’ini karşılayarak daha güçlü kemikler ve diş sağlığı için de etkili.

28 gram Chia tohumu aynı zamanda günlük fosfor ihtiyacının %27’sini karşılıyor.

 

Chia tohumu kilo verdirir mi?

Chia tohumunun doğrudan kilo vermeye etkisi olduğuna dair henüz yeterli bir araştırma bulunmuyor ancak içerdiği antioksidanlar ve sağladığı tokluk hissi sayesinde kilo verme sürecinde önemli bir yardımcı besin olabileceği yönündeki görüşler yaygın.
Bu mucize tohum gün geçtikçe daha da tanınmakta ve zayıflatmaya katkısı olduğu kabul edilen diyetlerin arasında yerini almaktadır. Fakat bunun da kuralı vardır ki ilk önce sağlıklı dengeli bir diyet programı içinde kullanılmasıdır. Yoksa sadece bu tohumu tüketerek kilo vermeye çalışmak sonuçsuz kalmaktadır. Önce düzenli olarak diyet yapılması sonra da bu süreci daha da hızlandırmak için chia tohumunu kullanmak en doğru olanıdır.
 

Chia tohumu nasıl tüketilir?

Chia tohumu genellikle çiğ olarak tüketilir. Salataya, yoğurda, çorbalara ve smoothie’lere baharat ekler gibi ekleyip doğrudan tüketebilirsiniz.

Chia tohumunun en önemli özelliği, sıvı bir gıdanın içine koyulduğunda ve bekletildiğinde, içeceğin jölemsi bir kıvam almasını sağlamasıdır. Bu yöntemle zevkinize göre chia pudingi de hazırlayabilirsiniz. 

 
 
 
chia tohumunu ucuz herbalife ürünleri ile destekleyerek kullanırsanız çok daha hızlı zayıflama sağlayabilirsiniz. 
 

 

DİĞER BLOGLAR

YORUMLAR

    Henüz Yorum yazılmamış.İlk yorum bırakan sen ol..!

BİR YORUM YAZ

Scroll