Armutun Faydaları

Armutun Faydaları

Armut mevsiminde tüketildiğinde sağlığımız için sayısız faydalar sağlar. Armut ağaçta yetişen ve kendi içerisinde çeşitli türlere ayrılan bir meyve türüdür. Armut sağlığımıza ne gibi faydalar sağlar, armutun faydaları nelerdir diyorsanız hemen açıklayalım

Armut iri yaprakları ile ağaçta yetişen bir meyve türüdür. Genel anlamda armut herkes tarafından sevilen ve tüketilen bir meyve olmasının yanısıra sağlığımıza olan sayısız faydası göz ardı edilemez.  Ciddi lif ihtiva etmesinden dolayı sindirime faydası inanılmazdır. Kabızlık çeken kişiler için birebirdir. 

Armutun faydaları…

Kabuğu meyvesinden faydalı
Armut kabukları soyulmadan tüketilmesi gereken meyveler arasında yer alır. Yapılan araştırmalara göre armut kabuğunun etli kısımlara oranla 3-4 kat daha fazla besleyici ve yararlı madde içerdiği ortaya çıkmıştır. 

Kabuğu bolca lif içerir
Armut kabuğunda bolca lif miktarı bulunmasından dolayı sindirime iyi geldiği bilinmektedir.  

İltihap önler 
Aynı zamanda armut kabuğunun iltihap önleyici özelliği vardır. Yemeklerin içerisine armut kabuğu ekleyerek vücudunuzun iltihaplanmasını önleyebilir, vücudunuzda bulunan iltihabı söküp atabilirsiniz.

C vitamini kaynağıdır 
C vitamininin vücudumuz için ne kadar önemli olduğunu zaten biliyorsunuzdur. Armut içerisinde yüksek miktarda C vitamini bulundurur. Bu durumda da armut, yaraları iyileştirici özelliği ve bağışıklık sistemini güçlü tutmasıyla bilinir.

Kanın pıhtılaşmasına engel olur 
İçerisinde bol miktarda K vitamini barındıran armut kanın pıhtılaşmasına engel olur. K vitamini genel olarak kanın pıhtılaşmasına engel olan bir vitamindir.  Aynı zamanda K vitaminini vücudumuzdaki proteinleri harekete geçirmek için kullanırız.

Kemiklere iyi gelir 
Armut içerisinde yüksek miktarda K vitamini barındırmasından dolayı hem kemik gelişimine katkı sağlar hem de diş ve diş eti hastalıklarının gelişmesine engel olur.

Antioksidan deposu 
Armutta bulunan antioksidan bileşikleri; kanseri ve makula dejenerasyonu önlemek, vizyon geliştirmek, erken yaşlanma ihtimalini düşürmek, cilt sağlığını korumak ve aynı zamanda beynin gücünü ve işlevselliğini arttırmaktadır.

Günde bir tane armut tüketerek vücudunuza iyi bir fayda sağlamış olursunuz. Günde bir adet armut tükettiğinizde besin değerlerini hangi miktarda aldığınızı merak ediyorsanız aşağıdaki tabloda açıklayalım.


Bir adet armut tükettiğinizde kazanmış olduğunuz besin değerleri aşağıda yer almaktadır. 

♦   Potasyum: 116 mg
♦   Karbonhidrat: 15 g
♦   Diyet lifi: 3,1 g
♦   Şeker: 10 g
♦   Protein: 0,4 g
♦   Kalori (kcal): 57
♦   Toplam yağ: 0,1 g
♦   Kolesterol: 0 mg
♦   Sodyum: 1 mg
♦   D vitamini: 0 IU
♦   Piridoksin: 0 mg
♦   B12 vitamini: 0 µg
♦   Magnezyum: 7 mg•    A vitamini: 25 IU
♦   C vitamini: 4,3 mg
♦   Kalsiyum: 9 mg
♦   Demir: 0,2 mg

Armut meyvesi kendi içeriisnde çeşitlere ayrılmaktadır. Deveci armutunun özellikle diğer armutlara göre sağlık için oldukça faydalı olduğu bilinmektedir. 

Herbalife shake imize ekleyeceğimiz armutla lezzetli ve sağlıklı bir öğün hazırlayabilir ve  yukarda bahsettiğimiz bütün faydalarından yararlanabilirz. Üstelik sitemizde herbalife öğün yerine geçen shake lerden istediğiniz çeşidi alabilirsiniz. 

 

Ucuz herbalife ürünleri turkuazkutu dan alınır. 

DİĞER BLOGLAR

YORUMLAR

    Henüz Yorum yazılmamış.İlk yorum bırakan sen ol..!

BİR YORUM YAZ

Scroll